Sportágtörténeti lehetőség előtt áll a magyar Davis-kupa-válogatott, amely szeptember 12-én és 13-án Debrecenben fogadja az osztrák férfi nemzeti együttest. Az eseményt a Magyar Tenisz Szövetség és Debrecen városa közösen rendezi meg, erről a szerdai sajtótájékoztatón Schmitt Petra, az MTSZ főtitkára, valamint Becsky András, a Debreceni Sportcentrum ügyvezető igazgatója írt alá megállapodást. A jegyek értékesítése ezzel egyidőben indult el. (Fotó: Magyar Tenisz Szövetség/Bor Péter)
Gy. Szabó Csilla
A Davis-kupa jelenlegi lebonyolítási formájában – vagyis 1981 óta – először lesz alkalma a magyar férfiválogatottnak a világcsoportba kerülésre. A legjobb nyolc közé jutáshoz hazai közönség előtt kellene az osztrákokat legyőzni, ami egyáltalán nem tűnik lehetetlennek. Ráadásul a hazai szakvezetés kemény pályát választott, a salakon egyébként jobb eredménnyel rendelkező sógorok ellen.
A szeptemberi Magyarország – Ausztria mérkőzés szervezése már meg is kezdődött, s ennek kapcsán csütörtökön délután a Nemzeti Edzésközpontban tartottak sajtótájékoztatót. Az eseménnyel egyidőben indult meg a jegyárusítás a jegymester.hu oldalon, június 15-ig kedvezményes áron biztosíthatják helyüket a Főnix Arénában.
A szövetség részéről Schmitt Petra főtitkár, Sávolt Attila szakmai igazgató, Bardóczky Kornél DC-kapitány, a helyi szervezők képviseletében pedig Papp László, Debrecen polgármestere, valamint Becsky András, a Debreceni Sportcentrum ügyvezetője tájékoztatta a sajtó képviselőit a szervezés részleteiről.
− Nem először találkozunk ebben a körben, hiszen hetek óta zajlik az egyeztetés annak érdekében, hogy a szeptemberi Davis-kupa-találkozó sikeres legyen Debrecenben – nyitotta meg a sajtótájékoztatót Schmitt Petra. – Történelmi lehetőség előtt állunk, s mi mindent megteszünk azért, hogy a meccs rangjához méltó körülmények között játszhassanak teniszezőink. A kilencvenes években háromszor álltunk a világcsoportba kerülés kapujában, de belépni rajta eddig nem sikerült. Többen is szívesen megrendezték volna az eseményt, végül a Főnix Aréna révén egy sportszerető városra, és kiváló rendező stábjára esett a választás. Öt éve Belgium ellen már kiválóan vizsgázott a város, biztosak vagyunk benne, hogy most is mindent megtesznek majd az esemény sikeréért helyi partnereink.
A főtitkár azt is elmondta, hogy kísérőeseményeket is terveznek a debreceni kétnapos összecsapás idejére, s ezzekkel a sportágat szeretnék tovább népszerűsíteni a cívisvárosban és környékén. Az egyik ilyen a Davis-kupa 100 éves magyarországi történetét bemutató kiállítás lesz, hiszen válogatottunk 1924. óta vesz részt rendszeresen a teniszezők csapatversenyében. Az eddig nagyon jól működő közös szervezőbizottság egyik nagy célja, hogy megtöltsék a lelátókat, miközben a vendégeket is szíves fogadtatásban szeretnék részesíteni. Éppen ezért már az ITF-vel és az osztrák szövetséggel is felvették a kapcsolatot.
Bardóczky Kornél, Sávolt Attila, Schmitt Petra, Papp László, Becsky András és Siklós Erik (balról jobbra)Fotó: TotalTenisz
Papp László, Debrecen polgármestere igazi presztízs eseményként jellemezte a Magyarország – Ausztria találkozót, s nagyon büszke arra, hogy a rendezésért versengő városok sorából éppen ők kerültek ki győztesen.
− Öt évvel ezelőtt már sikeresen adtunk otthont a Belgium elleni DK-meccsnek, amely nemcsak a győzelem miatt maradt emlékezetes, de a koronavírus-járvány ezt követő érkezése miatt is – tudtuk meg Papp Lászlótól. – Akkor épített salakos pályán mérték össze tudásukat a játékosok, most kemény borítás várja majd őket. Több mint hatezren voltak kíváncsiak kétezerhúszban a magyar Davis-kupa-válogatottra, s biztos vagyok benne, hogy most is nagy érdeklődés kíséri majd a meccseket. A Főnix Arénában már több mint ötven hasonlóan rangos sporteseményt rendeztünk, a sportági szakszövetségek partnerei vagyunk és most is mindent megteszünk azért, hogy profi szervezéssel, hibátlan eseménnyel segítsük győzelemre a magyar csapatot.
Becsky András, a Debreceni Sportcentrum ügyvezető igazgatója miután megköszönte az elnökség döntését és bizalmát az elmúlt évek fejlesztéseiről beszélt. A több mint két évtizedes múlttal rendelkező létesítmény a közelmúltban komplett felújításon esett át, minden látható elem megújult. A legnagyobb előrelépést azonban a világítástechnika terén tették, az új LED-rendszer például a legmodernebb vizuális élményt biztosítja majd a résztvevőken.
− Mi nem csak két napban gondolkodunk, ki szeretnénk használni a példaképek jelenlétét, s közelebb hozni őket a helyi lakossághoz, valamint tenisz szakosztályunk fiataljaihoz – tette hozzá Becsky András.
Az MTSZ szakmai igazgatója, Sávolt Attila elsőként azt emelte ki, hogy Magyarországon még nem játszhatott a Davis-kupa-csapat a legjobb nyolcba kerülésért, majd arról is beszélt, hogy a szeptemberi dátum miatt, most több idő áll a rendelkezésükre.
− Legyen telt ház – fogalmazta meg első óhaját Sávolt Attila, majd a másodikat is megosztotta az újságírókkal. – Természetesen nyerni is nagyon szeretnénk. Fantasztikus játékosaink vannak, összetartó csapatunk és egy jó kapitányunk. Utóbbira a Kanada elleni meccs volt a legjobb bizonyíték, hiszen nagyszerűen összekovácsolta az együttest. És végre a szerencse is mellénk állt. De nemcsak Kanada ellen, hiszen Ausztria is kedvező ellenfél. Minden adott ahhoz, hogy történelmi sikert arathassunk. Nagyon ráférne a sportágra. Fantasztikus lenne ott lenni Bolognában a legjobb nyolc között! Egy ilyen eredménnyel talán a magyar tenisz is más polcra kerülhetne a hazai sportfinanszírozás területén. Papíron most mi vagyunk az esélyesebbek, de ez teher is. Biztos vagyok benne, hogy nagyon nehéz találkozó lesz.
Schmitt Petra aláírja a közös rendezésre vonatkozó együttműködési szerződéstFotó: TotalTenisz
A Davis-kupa-csapat kapitánya, Bardóczky Kornél arról beszélt, hogy már a Kanadából hazafelé vezető úton az osztrákok elleni találkozóról beszélgettek a játékosokkal. Így született meg az a döntés is, hogy kemény pályán szeretnék fogadni a sógorokat, ebben valamennyi teniszezőnk egyetértett. A szövetség birtokában lévő kemény pálya ugyan kicsit lassabb, mint a kanadai, de a fiúk kérésére ezen gyorsítani fognak Debrecenben.
− Fucsovics Márton és Marozsán Fábián már akkor megerősítette, hogy számíthatok rájuk, amennyiben egészségesek – beszélt a várható csapatösszeállításról Bardóczky Kornél. – A kanadai szereplést Piros Zsombor ugyan lemondta, de vele is egyeztettem azóta, és tőle is pozitív visszajelzést kaptam. Most nyert két Challenger-tornát, s reméljük hamarosan ismét a top százat ostromolja. Marci a Davis-kupában mindig nagy energiákat tud mozgósítani, többször is vállán vitte a csapatot, Fábi pedig hétről hétre a legjobb ATP-tornák résztvevője. De ne becsüljük le az osztrákokat se! Sebatian Ofner ugyan sérülésből tér vissza, de tavaly januárban még harminchetedik volt a világranglistán, és a többiek is jó játékosok. Reméljük ki tudjuk használni a hazai kemény pálya nyújtotta előnyt, egy minimális 3-2-es győzelem már nagy dolog lenne. Most mindenki ezért dolgozik.
A sajtótájékoztató záró akkordjaként Schmitt Petra és Becsky András aláírta a közös rendezésre vonatkozó együttműködési szerződést.
Az eseményen meghívottként részt vett Berényi János, az MTSZ korábbi elnöke, aki az Osztrák-Magyar Üzleti Bizottság (AHBC) felügyelőbizottságának tagjaként biztosította a szervezőket támogatásukról.
Szervezési oldalról most az az egyik legnagyobb feladat, hogy több mint hatezer jegy találjon gazdára a nyár folyamán.